ASUS V16 V3607VM-RP011
- Model: V3607VM-RP011
- Warranty: 12 Month
- Available Colors: Matte Black
- Updated: 20 / 05 / 2026
- Availability : In Stock
- 1,379 1,310 $
| CPU | Intel Core 7 240H |
| Clock / Core | 2.5 GHz (24MB Cache, up to 5.2 GHz, 10 cores, 16 Threads) |
| RAM | 16GB DDR5 5600MHz |
| Storage | N.A |
| SSD | 1TB SSD M.2 NVME PCIe® 4.0 |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | FHD+ (1920x1200) |
| Screen Refresh Rate | 144Hz |
| GPU | NVIDIA RTX5060 8GB GDDR7 |
| Optical Drive | N.A |
| Camera | 2.0MP |
| Networking | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Audio | SonicMaster, Built-in speaker, Built-in microphone |
| Keyboard | Illuminated Chiclet Keyboard |
| Ports |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps), 1x DC-in 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL |
| Battery |
63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Adapter |
Rectangle Conn, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W |
| Weight |
1.95 kg |
| Special Features |
144Hz Refresh Rate Screen Support SSD M.2 NVME IPS Screen MIL-STD-810G military standard backlit keyboard NanoEdge Display Intel WiFi 6 with Gig+ performance (802.11ax) Full IO Port Ultra Fast SSD PCIe® 4.0 Blazing Fast DDR5 Memory Physical camera shutter (3DNR webcam) |
| Operation System | Windows 11 |